Konkurs Global Management Challenge (GMC) to największa międzynarodowa symulacja biznesowa, w której uczestniczyło dotąd ponad pół miliona osób na całym świecie. Uczestnicy symulacji wcielają się w rolę zarządu wirtualnego przedsiębiorstwa i podejmują decyzje dotyczące działania spółki. O zwycięstwie decyduje cena akcji spółki pod koniec symulacji.
W finale zakończonego w kwietniu konkursu znalazły się zespoły z 24 krajów świata. Reprezentujący Polskę zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, w którym znaleźli się: Paweł Przytuła, Damian Rodziewicz, Marek Rogala i Filip Stachura, zdobył drugie miejsce, osiągając nieznacznie niższy wynik niż zwycięski zespół z Ukrainy. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Chin.
"Wszystkie drużyny były na niezwykle wysokim poziomie i świetnie zarządzały swoimi firmami. Co ciekawe, zespoły zastosowały różne strategie, a mimo to różnice w czołówce były minimalne. Prowadzone przez uczestników finału firmy agresywnie walczyły o klientów, przez co osiąganie zysków na symulowanym rynku było bardzo trudne" – mówi Marek Rogala.
Członkowie wicemistrzowskiej drużyny jeszcze w tym roku zamierzają przenieść swój biznes ze świata wirtualnego do rzeczywistego. Już podczas studiów zdobywali doświadczenie w wielkich międzynarodowych firmach, takich jak Microsoft, Google, Facebook, UBS.
"Nasze umiejętności, również te zdobyte podczas przygotowań do konkursu, wykorzystamy w prowadzeniu własnej firmy, opartej o tworzenie specjalistycznego oprogramowania – dodaje Damian Rodziewicz. - Już teraz można znaleźć nas pod adresem Appsilon.pl. W tym roku wybierzemy jeden z naszych projektów lub nawiążemy współpracę z firmami zainteresowanymi naszym oprogramowaniem i ruszamy w październiku".
14. edycja konkursu w Polsce rozpocznie się już jesienią. Jednak rejestracja zespołów jest możliwa od maja na stronie: www.gmcpoland.pl. W projekcie mogą startować zarówno pracownicy firm, jak i studenci zainteresowani rozwijaniem wiedzy i umiejętności z obszaru zarządzania, współpracy w zespole, analizy danych i podejmowania decyzji. Nadchodząca edycja będzie wyjątkowa ze względu na zastosowanie nowej rozbudowanej wersji symulatora, która zakłada również decyzje związane z ochroną środowiska, szkoleniami pracowników, czy inwestycjami w nieruchomości jeszcze lepiej oddając współczesne realia zarządzania strategicznego.
Polskie edycje konkursu odbywają się od 2000 roku, a Polacy od lat zajmują miejsca w czołówce. "W każdej edycji obserwujemy coraz większe zainteresowanie udziałem w symulacji zarówno ze strony środowiska biznesowego jak i studenckiego. Udział w konkursie jest doskonałym szkoleniem, angażującym emocjonalnie interaktywnym treningiem umiejętności menedżerskich" – podsumowuje koordynator GMC Paulina Mazur. Większe edycje pod kątem liczby uczestników organizują tylko Chiny i Rosja.
Szczegółowe informacje na temat zawodów są dostępne na stronach: worldgmc.com oraz gmcpoland.pl
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.